ABDESTSİZ KURAN OKUNUR MU ?

   
    Bir zamanlar kuran-i kerim mushaf keselerinde bir duvar süsü gibi durmaktaydı. Neden ?

Çünkü insanların Allah'ın sözünü bilmelerini anlamalarını istemeyen zihniyetler, ''aman günah !'' ''aman abdestsiz okumaz !...'' ''aman kafir olursun !...'' gibi söylemler ile insanları yıllarca uyutmuşlardır....

Bunun nedeni de; insanlar Kuran-ı Kerim'i okuyup öğrenmesin ve kendi itibarları yerinde kalsın kaygısıydı...

Halbuki kuran-ı kerim-in yeri kütüphanemizin en nadide köşesidir....

Kuran-ı kerim'in ilk emri ''oku'' olmasına rağmen; bazı zihniyetlerin işine gelmediğinden insanların önüne bir takım engeller çıkartmışlardır.

''Kuran-ı kerim abdestsiz okunmaz'' yada ''Kuran-ı Kerim yalnızca arapça okunmalıdır'' engelleri ile insanları kurandan uzaklaştırmışlardır... Ve hacılar, hocalar ne dediyse insanlar aynen inanmıştır. Hoca , kuranda şu vardır yada bu yoktur dediğinde insanlar doğru olup olmadığını araştırmak lüzumunu dahi hissetmemişlerdir. Ve körü körüne inanmışlardır.

Oysa, bu insanların amacı da zaten kimsenin okumamasını sağlayarak Kuran-ı Kerim'i kendi tekellerinde tutarak itibarlarını korumaktır.

İşte bu yüzdendir ki; yakın zamana kadar insanlar cuma namazının veya cenaze namazının sadece erkeklerin kılabileceğini, kadınlara günah olduğu gibi bir takım ipe sapa gelmez sanılar ile  uyutulmuşlardır.

Kuran-ı kerim eğer içinde ne yazdığını okumak için, öğrenmek için okunuyorsa, abdestsiz okunabilir...yani öğrenmek ve anlamak için.

Yok eğer hatim için okunuyorsa, abdestli okunmalıdır.

Benim şahsi görüşüm budur, en doğrusunu Allah bilir.

Allah yar ve yoldaşınız olsun.

(AKIN Örsmen 3.9.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 
   
         
   

GERİ DÖN