RASULLULLAH'A BENZEMEK

 

İnsanlar, alemlere rahmet olarak gönderilmiş o yüce peygambere benzemek isterler. Ama yanıldıkları bir nokta vardır.

 

Hz. Peygamber’e benzemeye çalışmak, onun kılık kıyafetini yada dış görünüşünü taklit etmek ile olmaz. Onun güzel ahlakını örnek almak ile olur.

 

Şimdi Peygamberimiz örnek almak, hayatından davranış modelleri çıkartmak adına, ‘’ O yemeği elle yiyordu öyleyse bizim de elle yememiz gerekir’’ gibi bir düşünceye kapılmak ve bunu din adına savunmak İslami bir zihniyet midir ?

 

Hz. Peygamber’i örnek almayı, hayatından davranış modelleri çıkarmayı; sahip olduğu ahlaki faziletlerin hayata geçirilmesi; getirmiş olduğu dini zihniyetin benimsenmesi ve gelişen olaylar karşısında onun almış olduğu tavırların sergilenmesi şeklinde anlamanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. Çünkü Peygamberimizin hayatı, ancak bu şekilde örnek alındığı zaman, kendisinden 1400 sene sonra yaşayan bir insan için anlamlı hale gelir. İnsani ilişkiler açısından anlamlı ve önemli olan; kişinin onun gibi giyinip onun gibi koku sürmesi değil, onun ahlaki niteliklerine sahip olmasıdır, yani önemli olan O’nun gibi adaletli, O’nun gibi dürüst, O’nun gibi merhametli olmak, kısacası insani ilişkilerini O’nun ahlaki ölçülerine uygun şekilde yürütmektir.

 

Alıntı: Hz. Peygamber’in Hayatından Davranış Modelleri – Diyanet Vakfı Yayınları/271  

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(Akın Örsmen 9.5.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 
   
         
   

GERİ DÖN