TARTIŞMAK

   
   

 

Hiç düşündünüz mü, insanlar niye tartışır ?...

 

İnsanlar daima kendi düşündüklerinin doğru, karşısındakinin yanlış olduğunu düşündüğü için tartışır.

 

Oysa doğrunun nerede bitip, yanlışın nerede başladığını ancak yüce allah bilir.

 

Peki Kuran-ı Kerim neden tartışılamaz ?

 

Çünkü Kuran-ı Kerim Allahın sözüdür. Allahın sözü tartışılamaz.... Neden ?

 

Çünkü Allahın yalan söylemeye ihtiyacı yoktur..... Yalan söylemeye ihtiyacı olan biz insanlarız....

 

Genelde insanlar bilmedikleri konularda tartışırlar;

 

İşte siz böyle insanlarsınız! Hakkında biraz bilginiz olan şeyde çekişmeye girdiniz. Peki, hakkında hiçbir bilginiz olmayan şeyde neden tartışmaya giriyorsunuz? Allah bilir ama siz bilmezsiniz.  ALİ İMRAN SURESİ 66.

 

Bir de bildiklerini sandıkları konularda tartışırlar;

 

İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allah, peygamberleri müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak gönderdi. Onlarla beraber, anlaşmazlığa düştükleri konularda, insanlar arasında hükmetsinler diye gerçeği taşıyan Kitap'ı hak olarak indirdi. O Kitap'ta anlaşmazlığa düşenler, o Kitap'ın taşıyıcılarından başkaları değildi. Bunlar, kendilerine açık kanıtlar geldikten sonra sırf aralarındaki kıskançlık/doymazlık/azgınlık/denge noktasından sapma/yalancılık/zulüm/kibir/zinakârlık yüzünden, çekişmeye girdiler. Sonra Allah kendi izniyle, inananları, üzerinde tartışmaya girdikleri gerçeğe tekrar ulaştırdı. Allah, dilediği kişiyi/dileyeni dosdoğru yola iletir.  BAKARA SURESİ 213.

 

Kendilerine gelmiş hiçbir kanıt olmadan, Allah'ın ayetleri hakkında tartışıp duranlar var ya, onların göğüslerinde, asla ulaşamayacakları bir büyüklüğün kuruntusu vardır. Artık Allah'a sığın! O'dur Semî, O'dur Basîr.   MÜMİN SURESİ 56.

 

İnsanların bir çoğu birkaç ayet öğrendiğinde, her şeyi bildiğini sanır. Oysa onun hakkında, onun ilmi hakkında, onun gücü hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ki ? Eğer onun ilmi bir okyanus ise bizler yalnızca kıyısında yüzüyoruz. 21.yüzyılda en fazla ay’a kadar gidebildik. O derin uzay boşluğunda nelerin olup bittiği konusunda ne kadar bilgimiz var ?

 

Ama tartışıyoruz..... Açık seçik olarak göndermiş olduğu emirlerini bile tartışıyoruz. Neden.... Allah neden yalan yada yanlış söylesin ki ?

 

Ve o kitap hakkında tartışmaya girenler, o kitabın taşıyıcıları, yani o kitabı okumuş olanlar, bildiğini sananlardır. Ama derin bir yanılgı içindeyiz.

 

Bilmediğimiz konularda fikirler yürütüyoruz. Bir kısmımız ise; ‘’Kuran-ı Kerim Allah sözüdür’’ der ama ayetler ile ilgili tartışmalara girmekten çekinmez.

 

İnanmış olanlarla karşılaştıklarında, "İnandık!" derler. Başbaşa kaldıklarında ise şöyle konuşurlar: "Allah'ın size açtığını, Rabbiniz katında sizinle tartışmada kanıt yapsınlar diye onlara söylüyor musunuz? Aklınızı işletmeyecek misiniz?"   BAKARA SURESİ 76.

 

 

O yüce kitap, anlamaya çalışılır, yorumlanır. Ama tartışılamaz. O kitapta Allah ne söylemişse o doğrudur. O kitap hakkında tartışmaya girmek, küfre düşmenin birinci adımıdır. Çünkü Kuran-ı Kerim tartışılmak için değil, insanları hidayet'e erdirmek için gönderilmiştir. O halde insana düşen kitap hakkında tartışmaya girmek değil, onu anlamaya çalışmak ve ona uymaktır.

 

Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir. MAİDE SURESİ 48.

 

Ki ayetlerimiz hakkında tartışıp duranlar kendileri için kaçacak bir yer olmadığını bilsinler.

ŞÛRA SURESİ 35.

 

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN...

 

(AKIN ÖRSMEN 23.3.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

   
         
   

GERİ DÖN