KURAN-I KERİM TARTIŞILAMAZ

   
   

Evet, Kuran-ı Kerim tartışılamaz. Açıklaması (meali) olur, yorumu (tefsiri) olur ama asla tartışması olamaz. Çünkü Kuran-ı Kerim Allah sözüdür. Ve Allahın sözü asla tartışılamaz. Çünkü onun sözünde yalan, yanlış ve çelişki olmaz.

 

Oysa bazı kendini bilmez insanlar kuran eleştirisi bile yazmaktadırlar. Kuran’ın eleştirisi değil tartışması bile yapılamaz. Çünkü Kuran-ı Kerim, tartışılmaz, eleştirilmek için değil uyulmak için gönderilmiştir. İnsanları hidayet’e eriştirmek için gönderilmiştir.

 

Bazı insanlar ise Kuran-ı Kerimde başörtüsü var mıdır yok mudur şeklinde anlamsız tartışmalara girmekte ve küfre sapmaktadırlar.

 

Şu bir gerçek ki Allah, bir sivrisineği hatta onun da üstündeki bir varlığı örnek göstermekten sıkılmaz. Böyle bir durumda, inananlar bilirler ki o, Rablerinden bir gerçektir. Küfre sapmışlar ise şöyle derler: "Allah, bunu örnek vermekle ne demek istedi?" Allah onunla birçoğunu saptırır, birçoğunu da onunla doğruya ve güzele kılavuzlar. Allah onunla yoldan çıkmışlardan başkasını saptırmaz. BAKARA SURESİ 26.

 

Oysa insanlar gibi cinlere de gönderilmiş olan Kuran-ı Kerimi dinleyen cinlerin tepkisi bir ayette şöyle bildirilmiştir.

 

De ki: "Cinlerden bir topluluğun dinleyip şunu söyledikleri bana vahyolundu: 'Gerçekten biz, hayranlık verici bir Kur'an dinledik."

CİNN SURESI 1.

 

Kuran-ı Kerim düşüne düşüne okunup, ibret ve öğüt almak içindir.

 

Ve Kur'an'ı ağır ağır, düşüne düşüne oku! MÜZZEMMİL SURESI 4.

 

9. Odur içine ürperti düşen.

10. Sen ona aldırmazlık ediyorsun.

11. Hayır, hiç de öyle değil! O, bir düşündürücüdür.

12. Dileyen onu düşünüp öğüt alır.

13. Kutsanan-bereketli sayfalardadır o.

14. Yüceltilen, tertemiz sayfalarda,

15. Yazıcıların ellerinde;

16. Ak-pak, mübarek yazıcıların.

17. Kahrolası insan, ne kadar da nankördür! ABESE SURESİ

 

Ama ne yazık ki, gaflet içindeki insanlar, öğüt almak şöyle dursun, o yüce kitabı tartışmak hatta eleştirmek cüretini göstermektedirler.

 

Bir şeyi eleştirebilmek için daha doğrusunu, daha iyisini, daha güzelini yada bir benzerini yapabilmek gerekir. İşte onlara;

 

De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'an'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya toplansalar, birbirlerine de destek olsalar, onun bir benzerini yine de ortaya getiremezler."

İSRA SURESI 88.

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(AKIN ÖRSMEN 21.3.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

   
         
   

GERİ DÖN