‘’AMİN’’ NE DEMEKTİR ?

 

Âmin (Asurca: ܐܵܡܹܝܢİbranice: אָמֵן, Yunanca: ἀμήν; Arapça: آمين‎); YahudilerHristiyanlar ve Müslümanlar tarafından anlaşma, onaylama veya istek belirtmek için bazı ibadet ve duaların sonunda kullanılan bir deyimdir.[1] Türkçe Hristiyan kaynaklarda amin,[2] Yahudi kaynaklarda ise amen[3] olarak kullanılır.

(Kaynak Vikipedi)

 

Daha geçmişe gidilirse ‘’amin’’ sözcüğünün kökü Mısırlılar döneminde tanrı Amon Ra’yı anmak için kullanılan ‘’Amon’’ kelimesine dayanır.

Kuran-ı Kerim de geçmeyen bu sözcüğün asıl anlamı ‘’Öyle olsun’’ demektir. Yani bir istek, arzu ve temenni bazen de tasdiklemek anlamında kullanılır. Türkiye de bu kelime istek ifadesinden çok tasdiklemek anlamında kullanılır.

 

Şöyle ki, toplum olarak okuma, araştırma ve doğrusunu öğrenme yerine, başkasının söylediğini sadece tasdiklemek daha kolayımıza geldiği için ‘’amin’’ deyip geçeriz. Zaten toplum olarak bir şeyi araştırma duyumuzu kaybettik.... Okumuyor, araştırmıyoruz. ''amin'' deyip geçiyoruz.

 

Adamın birini ortaya çıkartıyorlar, hoca efendi diyorlar… ''Amin'' diyoruz. Yok yanılmışız teröristmiş diyorlar… ona da ''amin diyoruz. Aminci bir toplum olduk çıktık ne yazık ki... Okuma ve araştırma iştiyakımızı kaybettik. Kime ve neye inanacağımızı şaşırdık...
 

Zaten yönetenler de böyle bir toplum olmamızı istiyorlar... Ve bizlerde sürüye katılmış koyunlar gibi ‘’amin’’ diyerek ‘’çoban’’ ı takip edip gidiyoruz…

 

‘’Bir kâhinin sözü de değildir o. Ne kadar da az araştırıp düşünüyorsunuz? HAKKA SURESİ (69/42)’’

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 13.11.2016)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

   
         
   

GERİ DÖN