MASKELER

   
   

Venedik’te her yıl 25 Ocak ile 5 Şubat tarihleri arasında maske festivali yapılır. Herkes yüzlerine taktığı değişik maskeler ile sokaklarda dolaşır. Kimse kimsenin gerçek yüzünü görmez. Bu gelenek 13. Yüz yıldan beri devam etmektedir.

 

Bugün yaşadığımız bu coğrafyada ise buna benzer bir olay her gün sahnelenmektedir. Her gün insanlar değişik maskeler ile yaşamaktadırlar.

 

Kadınlaşmış erkekler, erkekleşmiş kadınlar, masum görünen caniler, namuslu görünen namussuzlar, kibar görünüşlü zorbalar, ilahlaştırılmış siyasetçiler, cepleri zengin, kalpleri fakir insanlar… Herkes bir başka maske takmış yaşamını sürdürmekte ve kimin aslında hangi yüzü taşıdığı bilinmemektedir.

 

Kimi maskelerin ardındaki gerçek yüzler bilinse bile, ya menfaatlerden ötürü, ya da korkudan gerçek yüzleri haykıramamaktadır. Çünkü gerçek yüzler haykırıldığı vakit o maskelerin arkasındakiler, çirkinlikleri deklare edildiği için şiddetle buna karşılık verip susturmak isterler.

 

Kimsenin ‘’ kral çıplak’’ demeye cesareti kalmamış artık.

 

İnsan ister istemez Hz. Mevlana’nın şu sözünü hatırlıyor;

 

‘’Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol’’

 

Ve bir gün o maskeler düştüğünde ve gerçek yüzler göründüğünde artık gizli ve saklı hiçbir şey kalmayacak. İnsanlar gerçek yüzlerinin ortaya çıkmasıyla korku ve telaş içinde titreyecekler. Defterler açılıp hesaplar döküldüğünde, kimsede çıt çıkmayacak.

Ve işte o gün beklenen din günü olacak.

 

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 21.3.2010)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN