NİYET AMELDEN ÖNCE GELİR

   
   

Nemrut,  İbrahim peygamber'in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan yere odunlardan büyük bir yığın yapılmış. Odunları tutuşturmuşlar sonra İbrahim peygamber'i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış. Bu sırada bir karınca ağzında bir damla su ile koşa koşa gidiyormuş. Başka bir karınca onun bu telaşını görüp merak etmiş, hemen yanına yanaşıp "Bu acelen niye? Nereye böyle?" Ağzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına alıp, "Duymadın mı ?" demiş. "Nemrut, İbrahim peygamber'i ateşte yakacakmış. İşte o ateşin olduğu yere su götürüyorum. Bu sözleri duyan karınca kendini tutamayarak uluorta kahkahalarla gülmeye başlamış. "Sen şu ateşe dönüp hiç bakmadın mı?" diye sormuş. " Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?"

Su taşıyan karınca, "olsun" demiş.’’hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır."

 

Geçen hafta cuma namazına başlarken bir grup arka sırada saf tutmuştu. Hoca hemen uyardı ‘’ ey cemaat arka sırada saf tutmayın yoksa namazınız kabul olunmaz…’’

 

Allah için yapılan hiç bir iş geri çevrilmez. Bazen bilgisizlikle veya güçsüzlükle yapamadığımız ya da yanlış yaptığımız bir şey konusunda herkes ahkâm keser ama çok az kişi yapmamız gereken doğruyu anlatır.

 

Mesela, bir duayı yanlış biliyor veya telaffuz da hata yapıyorsanız en güzeli doğrusunu öğrenmektir. Fakat o duayı yanlış okuduğunuz için Allah sizin duanızı geri çevirmez.

 

Allah sizi, dil sürçmesi sonucu, lakırdı olarak yaptığınız yeminlerinizden sorumlu tutmaz; ama O sizi kalplerinizin kazandığınızdan hesaba çeker. Allah Gafûr'dur, çok affeder; Halîm'dir, çok yumuşak davranır. BAKARA SURESİ 225.

 

Yolda görmüş olduğunuz bir dilenciye sadaka verdiğinizde, o dilencinin aslında ihtiyacı olmasa dahi, verdiğiniz sadaka size sevap olarak yazılır. Çünkü siz bu davranışı o kişinin muhtaç olduğunu zannederek iyi niyet ile yaptınız. Onun art niyetli oluşu, kendi aleyhinedir. Eğer tüm dilencilerin zengin olduğunu, yardıma muhtaç olmadığını düşünürseniz, bu düşünce sizi hayır hasenattan uzaklaştırır.

 

Onlara, "Allah'ın size lütfettiği rızıklardan dağıtın!" dendiğinden, nankörlüğe sapanlar, iman edenlere şöyle derler: "Allah'ın, dilediği takdirde yedirip doyuracağı kişiyi biz mi doyuracağız? Siz açık bir sapıklık içindesiniz, hepsi bu."

YASİN SURESİ 47.

 

Unutmayın ki, niyet amelden önce gelir.

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 5.8.2009)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 
   
         
   

GERİ DÖN