DÜNYADA MEKAN

 

Oturduğunuz ev kendi eviniz mi yoksa kira mı? Peki, kirada oturuyorsanız ev sahibi olmak ister misiniz? Elbette istersiniz… Hatta kendi eviniz olsa bile bir tane daha istersiniz.

 

Halk arasında eskiden beri kullanılan bir deyiş vardır;

 

‘’Dünyada mekân, Ahirette iman’’

 

Ne garip değil mi ? Eğer bu dünyada mekâna ihtiyacımız var ise, imana ihtiyacımız yok gibi bir anlam çıkmaktadır. Oysa bu dünyada asıl şiddetle ihtiyacımız olan şey, imandır. Çünkü bu dünyada sahip olacağımız iman bize ahiret yaşamında iyi bir mekân sağlayacaktır.

 

İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, onların konuk evleri Firdevs cennetleri olacaktır. KEHF SURESİ 107.

 

Emin olunuz ki, orada da bir yaşantımız olacak ve bir yurda, bir mekâna ihtiyaç duyacağız. İşte bu yüzden bu dünyada ihtiyacımız olduğu kadar, hatta daha fazla mekâna gereksinim duyacağız.

 

Bu dünyada sahip olduğumuz mekânı bir gün bizden sonra gelenlere terk edip ahirete göçeceğiz. Oysa ahiret yurdu, bizim daimi yurdumuz olacaktır.

 

O halde bu dünyada mekâna ihtiyacımız olduğu kadar imana da ihtiyacımız vardır.

 

İnsanlar oturdukları dairenin kendilerine yetmediğini, daha büyük bir daireye ihtiyaç duyduklarını sanırlar, oysa kaç tane daireniz olursa olsun, sonunda iki metrekarelik bir dikdörtgen size yetecektir.

 

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 25.12.2008)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 

   
         
   

GERİ DÖN