ALLAH KORUSUN

 

O gün hafta başı olduğu için otobüsler çok kalabalıktı. Yaşlı adam bu yüzden minibüse binmişti. Minibüs tipik İstanbul minibüsü, şoför de tipik minibüs şoförüydü. Şoför mahalli sanki padişahın makamı gibi süslenmiş ve teypte de doğal olarak Orhan abi feryat ediyordu. Yaşlı adam bindiği an tedirgin olmuştu ama otobüsler tıklım tıklımdı ve artık binmişti bir kere…

 

Minibüsün şoförü sanki arabanın arkasında yazılı ‘’Tek rakibim Türk Hava Yolları’’ ifadesini ispat etmek istercesine sürüyordu minibüsü. Hatta bir taksiyi sollarken karşıdan gelen Mercedes’e neredeyse kafadan girecekti. Hatalı olmasına rağmen, direksiyon elinde başını pencereden yarı beline kadar çıkartıp, Mercedes’in şoförünün annesinin hatırını sormayı ihmal etmedi. Daha kenara yanaşmadan yolun ortasında duruyor, yolcu alıyor veya indiriyordu. Bu esnada arkaya doğru dönerek kalın bir sesle ‘’Ücretler bozuk olsun’’ demeyi ihmal etmiyordu.

 

Başını geriye çevirdiği anda artık tahammülü kalmayan yaşlı adam, ‘’Şoför bey, lütfen biraz yavaş gider misiniz ?’’ dedi. Şoför biraz gıcık kapmış, biraz da kendinden emin bir ses tonuyla; ‘’Bize bişi olmaz ’’ diye sırıttı. Sonra da başı ile aynanın üzerinde sallanan muhafaza içindeki minik Kuran-ı Kerim’i işaret ederek ‘’ Allah bizi korur’’ dedi. Peki dedi yaşlı adam, ‘’O kitapta ne yazdığını biliyor musun ?’’ şoför sırıtarak cevap verdi ‘’ Bilmeme ne gerek var, Allah bizi korur amca sen merak etme…’’ sonra yüzündeki aynı emin ifade ve sırıtış ile gaza bastı.

 

Minibüsün üst tarafında büyük harfler ile ‘’ALLAH KORUSUN’’ yazıyordu. Yaşlı adam cevap vermedi sadece başını iki yana sallamak ile yetindi. Zaten ineceği yere gelmişti. Sonra o durakta sessizce indi ve ağır adımlar ile uzaklaştı, gitti.

 

Ertesi sabah yaşlı adam kalktığında hava yağmurluydu. Kahvaltısını yaptıktan sonra o günkü gazetelere göz atmak istedi. Gazeteyi eline aldığında, ilk sayfada günlük olağan zam haberlerinin altındaki bir haber ilişti gözüne.

 

‘’Tem otoyolunda bir minibüs viyadükten aşağı uçtu’’ ve haber şöyle diyordu;

‘’Yağıştan ötürü kayganlaşan yol feci bir kazaya neden oldu’’

 

Yaşlı adam haberin yanındaki resme baktığı anda o minibüs şoförünü hemen tanıdı. Gerçi bu resimde yüzünde o alaycı sırıtış yoktu ama…

 

Arkasına yaslandı ve derin bir iç geçirdi. ‘’Acaba gerçekten yağış mı neden olmuştu bu kazaya ?’’ diye düşündü kendi kendine.

 

Allah elbette ki sizi korur. Eğer aklınızı işletirseniz.

 

Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır. YÛNUS SURESİ 100.

 

Tansiyon ilacınızı sadece yanınızda taşıyıp da eğer belirli saatlerde içmiyorsanız, onu yanınızda taşıyor olmanız, tansiyonunuzun çıkmasını engellemez.

 

Eğer üzerinizde taşıdığınız kitabın içinde size anlatılmak istenileni bilmiyorsanız, o kitap sizin için sadece bir kitaptır. Fazlası değil… Kütüphanenizde okunmadan duran bir yığın kitap gibi…

 

Onu, bir Kur'an olarak, insanlara dura dura okuyasın diye kısımlara ayırıp ağır ağır indirdik.

İSRA SURESI 106.

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 24.12.2008)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN