GUINNESS

   
   

İnsanlar tarih boyunca hep farklı olmayı, başkalarının yapamadığı bir şeyi yapabilmeyi istemişlerdir.

 

İmparatorların, kıtalara yayılan imparatorluklar kurmak istemelerinin nedeni budur. Başkalarının yapamadığı bir şeyi yapmak, bizi diğerlerine üstün kılar. Onların gözünde ilahlaştırır. Daha önce yapılmamış olanı yapmak insanların hayranlığına ve takdirine sebep olur.

 

Aslında bu istek içimizdeki egonun dışa yansımasıdır. Hazerfan çelebinin uçmak istemesi, aslan yürekli Richard’ın Kudüs’ü fetih etmek istemesi, Lino Lacedelli’nin K2’ye tırmanma denemesi farklı ve ilk olmak adına atılmış adımlardır.

 

Bir adamın domino taşlarından birkaç metrelik bir kule yapması, bir insanın vücudunda hiç kimsede olmayan kadar dövme bulunması bir kitabın içinde sadece bir satır olmak istemesinden öte bir şeydir. Farklı olmak, başkalarının bugüne kadar yapamadığı bir şeyi yapmak adına öylesine saçma şeyler yapan insanlar vardır ki… Guinness rekorlar kitabında ismi geçen insanların hiç biri bugüne kadar diğer insanlardan farklı olarak hiç kimsenin olmadığı kadar iyi bir insan olmayı denememiştir. Çünkü Guinness rekorlar kitabında böyle bir rekor kategorisi yoktur. O kitapta hayatı boyunca hiç yalan söylemeyerek bir rekora imza atmış insan bulamazsınız.

 

Biz insanların yapmış olduğu rekor denemeleri bizlere asla ebedi bir yarar sağlayacak, bizi Cenab-ı Allah’ın rekor kitabında bir satır haline getirebilecek, bize Allah’ın takdirini kazandıracak denemeler değildir.

 

Hayır, günahkârların yazısı, muhakkak "Siccîn"dedir."Siccîn"in ne olduğunu sen ne bileceksin. O, yazılmış bir kitaptır. Hayır (sandıkları gibi değil!) iyilerin yazısı "İlliyyûn"dadır."İlliyyûn"un ne olduğunu sen ne bileceksin. O yazılmış bir kitaptır. Ona, Allah'a yakın olanlar şâhit olur. Şüphesiz iyi kimseler, Naîm cennetindedirler.

 İşte yarışanlar, bunun için yarışsınlar.  MUTAFFİFİN SURESİ (7-8-9-18-19-20-21-22-26)

 

Domino taşlarından kule yapmak bize nasıl bir yarar sağlayabilir ki ? O taşlar sonunda yıkılır ve yaptığımız kule hiç yapılmamış hale gelir.

Ve gün gelir ismimiz unutulup gider.

 

Oysa Allah’ın kitabında ismi geçen peygamberler, iyi olmak yönünde ulaşılması zor rekorlara imza atmışlardır.

Ve Allah kitabında o Salih kullarından övgü ile söz eder.

 

Kitap'ta İbrahim'i de an. O, özü-sözü doğru bir peygamberdi. MERYEM SURESİ 41.

 

Siz hangisini istersiniz ? İnsanların takdirini mi ? Yoksa Allah’ın rızasını mı ?

 

Eğer insanların içinde farklı bir insan olmak, onların yapamadığı bir şeyi yapmak ve alkışlanmak ise isteğiniz,…

Guinness rekorlar kitabında sadece bir satır olup kalırsınız.

 

Oysa Allah’ın kitabında bir satır olmak, sadece bir satır olmak değildir…

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(Akın Örsmen 4.11.2008)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN