SAHİP OLMAK

   
   

 

Bugün bir araba veya bir ev sahibi olmak isterseniz, onu hayal etmeniz yetmez. Bedelini ödemeniz gerekir.

 

Dünyada yaşarken ihtiyaç duyduğumuz bazı şeyleri ancak karşılığında para ödeyerek sahip olabiliriz.

 

Fakat bir şeylere sahip olmak yeterli değildir. Önemli olan, sahip olduklarımızın değerini anlayabilmektir. Ve ne yazık ki biz insanlar, bir şeylere sahipken onların değerini bilmeyiz.

 

Arabamıza binmiş giderken, durakta yağmur altına otobüs bekleyen insanların yaşadığı zorluğu düşünerek, sahip olduğumuz arabanın bizim için ne büyük bir nimet olduğunu aklımıza bile getirmeyiz.

 

Akşam sıcacık evimizde oturmuş keyif ile televizyon seyredip, çayımızı yudumluyorken, o anda bir parkın bankında üşümemek için üzerine gazete örterek soğuktan korunmaya çalışan insanların varlığını bilmeyiz, bilmek istemeyiz. Rahattan yoksun insanların varlığını düşünmek bizi rahatsız eder. Oysa biz yaşadığımız hayatta hep rahat etmek isteriz.

 

Akşam sofraya oturup bir lokmayı ağzımıza attığımızda, o lokmayı bulamayan veya bulup ta sağlık problemleri nedeni ile yiyemeyen insanları düşünmek iştahımızı kaçırır.

 

Tüm insanların yaşadığımız hayat gibi bir hayat yaşadığını sanırız yada sanmak vicdanımızın bize yüklemiş olduğu yükü hafifletir.

 

Biz, bizde olanlara sahip olmayan insanların neler hissettiğini ancak sahip olduğumuz şeyleri kaybettiğimiz zaman anlayabiliriz.

 

Annemiz ya da babamız hayatta iken onların değerini bilmeyiz, onları incitiriz. Sağlığımız yerinde iken, vücudumuzun kıymetini bilmeyiz, onu hırpalarız. Ancak bir hastalık kapımızı çaldığında önemini anlarız.

 

Sahip olduğumuz bir şeyi kaybettiğimizde ödediğimiz bedel, onu kazanırken ödediğimiz bedelden çok daha fazladır.

 

Sahip olduklarınızın değerini bilin ve onları size veren rabbinize şükür edin.

 

Çünkü her şükür, sizin onların değerini anlamanız için attığınız bir adımdır.

 

De ki: "Sizi oluşturan O'dur. O size, işitme gücü, gözler ve gönüller verdi. Ne kadar da az şükrediyorsunuz!" MÜLK SURESİ 23.

 

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(Akın Örsmen 30.8.2008)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN