GÖZYAŞI

   
   

Hayata geldiğimizde gösterdiğimiz ilk tepkidir ağlamak… Küçükken o kadar önemsiz şeyler için ağlarız ki… Büyüdükçe hayatın zorluklarını öylesine kanıksarız ve bazen en acılı anlarımızda bile metanet gösterir ve gözyaşı dökmeyiz. Belki de hayatın acıları bizi katılaştırır…

 

Kimimiz ağlamayı bir zayıflık belirtisi olarak yorumlar, kimimiz ise korkaklık…

 

İnsanlar perişan olurlarsa olsunlar, tek bir gözyaşı bile dökmem onlar için; onlar hiç bir şeyi hak etmediler (30 nisan 1945).

 

Bu sözler Adolf Hitler’in 30 Nisan 1945’de saklandığı sığınakta intihar etmeden önce yazmış olduğu vasiyetinden son sözlerdir. Bazı insanlar pişmanlık duymaz ve göz yaşı dökmez. Oysa, insanlık belirtisidir ağlamak… sevgi, merhamet belirtisidir… nedamet belirtisidir… insanlara özgü bir davranış şeklidir ağlamak… bir aslan öldürdüğü bir ceylan için gözyaşı dökmez. Gözyaşı insana mahsus ilahi bir tesellidir.

Ağlamak da bir zevktir. Bu yüzden çok ağlayınız (Hz. Mevlana; mesnevi, cilt 5, 134-143)

Başkalarının zayıflık belirtisi olarak düşünmesinden ötürü ağlamaktan çekinmeyin. Ağlamak rahatlamaktır. Kimi insan ağlamamak için kendini zorlar ve bu onda psikolojik sıkıntı yaratır. İşte gözyaşı içimizdeki bu sıkıntıyı temizleyen bir sudur.

Ve en değerli gözyaşı, Allah’ı özleyerek dökülen gözyaşıdır. Çünkü onlar birer inci tanesidir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.); "Kimsenin bulunmadığı bir yerde Allah’ı zikredip gözyaşı döken kimseye, Allah’ın kıyamet gününde rahmet edeceğini, "Allah sevgisinden dolayı göz yaşı döken ve Allah yolunda nöbet tutan gözleri, cehennem ateşinin yakmayacağını haber vermektedir.

 

Onu, bir Kur'an olarak, insanlara dura dura okuyasın diye kısımlara ayırıp ağır ağır indirdik. De ki: "İster inanın ona, ister inanmayın. O, kendilerine daha önce ilim verilmiş olanlara okunduğunda, onlar, çeneleri üstü secdelere kapanıyorlar." Ve diyorlar: "Rabbimizin şanı yücedir, Rabbimizin vaadi mutlaka gerçekleşecektir!" Ağlayarak çeneleri üstü kapanıyorlar; o onların huşûunu artırıyor.  İSRA SURESİ 106-107-108-109

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

(AKIN ÖRSMEN 27.3.2008)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN