YATIRIM ANALİZLERİ

   
   

Dünyaya gelen her canlının ilk amacı, hayatta kalabilmektir.Bu yüzden her yavru doğar doğmaz, içgüdüsel olarak meme emmeye yönelir.

 

Genelde insan hariç tüm canlılarda hayatları boyunca tek bir amaç vardır; hayatta kalabilmek ve neslini devam ettirebilmek. Oysa insanlarda hayatın amacı bundan çok daha fazlasıdır. Ve insanların temel ihtiyaçlarının dışındaki ihtiyaçları insan ile birlikte büyür.

 

Bebekken sadece beslenme olan ihtiyaçları, büyüdükçe, eğitim ihtiyacı, iş ihtiyacı, evlenme ihtiyacı, bir ev sahibi olabilme ihtiyacı, bir araba sahibi olabilme ihtiyacı, bir yazlık sahibi olabilme ihtiyacı, birikmiş bir yatırım sahibi olabilme ihtiyacı gibi uzayıp gider.

 

İlk başlarda kefen parası amacıyla başlayan birikimler, giderek kalitesi ve miktarı artarak büyük boyutlara ulaşır.

 

Günümüzde insanların bu birikimlerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla çeşitli enstrümanlar mevcuttur.

 

Kimi insanlar, birikimlerini borsaya yatırarak kısa zamanda daha fazla bir yatırıma sahip olabilmek isterler. Ama bu kişilerin sonu genelde hüsran olur. Kimi insan dolara, kimisi altına yatırım yapar. Kimi insanlar ise, daha güvenli olduğu düşüncesi ile bankaya yada gayrimenkule yatırım yapar. Kimileri ise, işçi istihdamı yarattığı gerekçesi ile, marketler zinciri, lahmacun sektörü gibi iş kollarına yatırım yaparlar. Aslında bu kişilerin işçi istihdamından çok düşündükleri, kazanmayı umdukları kardır.

 

Genelde biz insanlar, kısa vadeli yatırımları tercih ederiz. Çünkü, uzun vadeli yatırımların akıbeti meçhuldür. Biz de dolaysı ile kısa vadeli yatırımları tercih edip, bir ay vadeli hesapları yada yatırım fonlarına yöneliriz. Bunların getirisinden daha kısa süre içinde yararlanırız. Cennet kavramı da bizim için uzun vadeli bir yatırımdır. Bu yüzden ahiret hayatı için yapacağımız yatırımlar bizi çok fazla ilgilendirmez. Oysa biz yatırımlarımızın karşılığını bu dünyada ve en kısa zamanda almayı isteriz.

 

Sonuç itibariyle insan yaşadığı müddet içinde yatırımlarını hep bu dünya nimetleri üzerine yapar. Ve hayatının hitamında, yatırımlarının hepsini kendinden sonrakilere bırakıp gider. Ve kalanlar da bunu afiyetle yerler. Hatta ‘’ niye daha fazla bırakmamış ’’ diye sitem bile ederler.

 

İnsanların çoğu hayatın ölüm ile bittiğini, ölümden sonra yepyeni bir hayatın bizi beklediğini umursamazlar. Bazıları ise inanmazlar.

 

Eğer ölümden sonra bizi bekleyen hayatımız için bir yatırım yapmadıysak, ahiret yaşantımızda ne harcayacağız?

 

Ben gidip görmedim. Ama size şunu garanti edebilirim; orada ne dolar ne mark nede hisse senedi geçiyor. Emin olabilirsiniz.

 

Bu dünya için yapmış olduğunuz yatırımlar, bu dünyada kalır. Eğer bu dünyada, öbür dünya için bir yatırım yapmadıysanız…Ahiret yaşamınızda fakirliğe mahkûmsunuz demektir.

 

Bazen size bu dünya hayatını sunan, sizi yaratan, rızıklandıran ve koruyan Yüce Rabbiniz’i hatırlayarak ona ettiğiniz bir teşekkür, Ölümden sonraki yaşamınız için bir yatırımdır.

 

Bazen de, güzel bir söz, tatlı bir gülüş ve kazandığınız bir kalp, sizin ahiret yaşamınızda harcayacağınız akçeler olabilir.

 

Hiç kuşkusuz, Allah, sakınanlar ve güzel düşünüp güzel iş yapanlarla beraberdir.

NAHL SURESİ 128.

 

Bu dünyada ve öteki dünyada iyi yatırımlar dileği ile….

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(AKIN ÖRSMEN 13.4.2007)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN