YAŞLANMAK

   
   

 

Ölüm gibi hepimizi bekleyen bir sondur yaşlanmak… bazıları için, ölümden bile korkunçtur yaşlanmak…

 

Bilim adamları yaşlanmaya neden olan şeyi araştırmışlar ve şok edici bir gerçek ile karşılaşmışlar. Yediğimiz besinler hücrelerimizde yakılırken zehirli bir takım artıklar bırakmakta ve bunlarda yaşlanmaya neden olmaktaymış. Ne kadar ilginç bir kısır döngü… yaşamak için yemek zorundayız fakat yediklerimiz ayni zamanda ölüm nedenimiz…

 

Evet, yaşlanmayı durduramayız fakat geciktirebiliriz… nasıl mı ?

 

Yaşlanmayı hızlandıran nedenleri ortadan kaldırarak…

 

Peki bu nedenler neler dir?

 

Öncelikle düzensiz ve dengesiz beslenme… Eskiden yalnızca bitkisel besinler ile beslenmenin sağlık açısından daha faydalı olduğu sanılırken günümüzde sadece bitkisel besinler ile beslenmenin bazı hayvansal gıdaların içinde bulunan vitamin ve mineralleri vücut almadığı takdirde olumsuz etkileri saptanmıştır. Sadece hayvansal besin almak gut adı verilen bir hastalığa neden olmaktadır. Sadece bitkisel besin almak ise, vücutta protein zincirlerinde geriye dönülemeyen hasarlar oluşturmaktadır. Her iki besin zincirinden de dengeli bir şekilde yararlanmalıyız.

 

Bitki ile beslenen canlıların barsakları uzundur. Çünkü bitkinin selüloz zarı nedeni ile sindirimi zordur. Hayvansal gıda ile beslenen canlıların barsakları ise kısadır. Çünkü et sindirimi bitkisel gıdalara göre daha kolay bir besindir. Oysa insanın barsakları orta uzunluktadır. Bu da Cenab-ı Allah’ın insanı yaratırken hem bitkisel hemde hayvansal gıda ile beslenmesini amaçladığının bir kanıtıdır.

 

Diyetisyenler rejim listesi yazarken, genelde üç beyaz tabir edilen; un, şeker ve tuz’u yasaklarlar. Oysa, bunlarda dengeli alındığı takdirde zarar değil yarar sağlar. Vücudun bir tuz dengesi vardır. Terleme ile vücuttan fazla tuz atar. Ve eksilen bu tuz miktarının bir şekilde yerine konulması gereklidir. Aksi takdirde tansiyon düşmesi gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Şeker de ayni şekilde fazlalığı ve eksikliği vücutta belirgin hastalıklar meydana getiren bir faktördür. Şeker hastalığı, ömür boyu tedavi gerektirir.

 

Görülüyor ki, dengeli beslenme deyince anlamamız gereken her tür besinden gerektiğince ve ölçülü bir şekilde almaktır. Bazı besin türlerini tamamıyla kesmek değildir.

 

Yaşlanmayı etkileyen faktörlerden biri de ısıdır. Çok sıcak ülkelerde yaşayan insanların ölüm ortalaması soğuk ülkelerde yaşayanlara kıyasla daha fazla olduğu istatistiksel olarak ispatlanmıştır.

 

Bir başka faktör yaşadığımız ekolojik ortamdır. Bugün kırsal kesimde yaşayan insanların, şehirde yaşayan insanlara kıyasla daha sağlıklı oldukları ve daha uzun yaşadıkları hepimizin bildiği bir gerçektir.

 

Bunun nedeni ise, temiz hava, doğal besin, gürültü ve stresten uzak doğa ile başbaşa bir ortamda yaşamaktır.

 

Aslında insanı yaşlandıran en önemli faktör, stres, sıkıntı ve üzüntüdür. Derin bir acı yada üzüntü yaşayan bir insanın saçları bir gece içinde beyazlayabilir.

 

Bütün bu faktörlere ilave olarak düzenli ve programlı olarak yapılan spor, yaşlanmayı geciktiren çok etkili bir faktördür. Çünkü insan vücudu hareket etmesi amaçlanarak yaratılmıştır. Kullanılmayan organlar körelir. Oysa düzenli bir spor, iskelet, kas, dolaşım, sindirim ve dolaylı olarak sinir sistemini çalıştıran çok önemli bir faktördür.

 

Evet yaşlanmayı önleyemeyiz ama geciktirebiliriz.

 

O O'dur ki; sizi önce topraktan, sonra bir spermden, sonra bir embriyodan yarattı. Sonra sizi bebek olarak annelerinizin karnından çıkarıyor, sonra güçlü çağınıza ulaşasınız ve nihayet ihtiyarlar olasınız diye sizi yaşatıyor. İçinizden bir kısmı daha önce vefat ettiriliyor. Tüm bunlar, belirlenen bir süreye ulaşasınız ve aklınızı işletesiniz diyedir. MÜMİN SURESİ 67.

 

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(Akın Örsmen 21.8.2006)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 
   
         
   

GERİ DÖN