ORUÇ'UN ANLAMI

   
   

Oruç denilince insanların aklına önce İslamiyet gelir….

 

Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır. BAKARA SURESİ 183.

 

Evet,… oruç diğer dinlerde de Allah tarafından farz kılınmıştır. Fakat insanlar işlerine gelmediği birçok şey gibi bu emri de terk etmişlerdir.

 

Peki oruç’un anlamı nedir ?....yani niye oruç tutarız ?...

 

Bugün yirmi birinci yüzyılın başlarında, bilim adamlarının ispat ettiği şaşırtıcı bir gerçek vardır;…. Yaşamak için yemek yemek zorundayız….fakat ayni zamanda yediklerimiz, bizi yaşlandırmakta ve öldürmektedir….çünkü hücrede yakılan besinlerin artıkları hücrelerin yapısını deforme etmekte ve bizi yaşlandırmaktadır.

 

İlginç bir döngü…. Yaşamak için yemeliyiz ama yediklerimiz ayni zamanda ölüm sebebimiz…..

 

Oruç bir yıl boyunca çalışmaktan yorulan organlarımızın dinlenmesi için bulunmaz bir fırsattır…

 

Peki oruç yalnızca aç kalmak mıdır ? Tabi i değildir….orucun asıl yararı manevi boyutlarıdır….

 

Oruçluyken ağızdan giren bir şey kadar, çıkan şey de önemlidir. Yiyecek içecek bir şey girmemesi gibi, kötü bir söz çıkmaması da gerekir.

 

Oruç tutan bir insan; nefsine hakim olabilmenin, isteklerine ‘’dur’’ diyebilmenin gücünü ve mutluluğunu yaşar….çünkü nefsimizin arzuları bize, bizi yönetsin diye verilmemiştir….biz onları yönetelim diye verilmiştir….heveslerine boyun eğen bir insan iradesini yitirir ve nefsinin kölesi olarak yaşar….

 

Oruç tutan bir insan; Allahın kendisine lütfetmiş olduğu nimetlerin değerini daha iyi anlar…. Mesela sevmediğiniz bir yemeği düşünün….. O en sevmediğiniz yemek bile, iftar olduğunda ağzınıza attığınız o lokma size dünyanın en güzel yiyeceği gibi gelir…..

 

İşte insan o zaman o en beğenmediği yiyeceği bile bulamayan insanların nasıl duygular yaşadığını anlaması bakımından ibret vericidir.

 

Günümüzde, siyasilerin ve ünlülerin büyük otellerde bir eğlence haline getirdiği, bir tek kuş sütü eksik olan iftar sofralarında, oruçlarını açmak için ağızlarına attıkları o ilk lokma da, acaba dünyanın açlık çeken ülkelerinde, o bir lokmayı bile bulamayan insanların çektiği ıstırabı hissederek kendilerine bir ibret çıkartabilmekte midirler ?.......kim bilir ?..........

 

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 11.10.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN