İNSANLIK ANAYASASI

 

   
   

 

 

1-         Önce sev. Başta Allah olmak üzere, onun yarattığı her şeyi; evreni, doğayı, bitkileri, hayvanları ve insanları sev.

 

2-                  Ve Allahtan aldığın bu sevgiyi çevrene dağıt. Etrafındakileri mutlu et. Onların sevinç ve kederlerine ortak ol. Mutluluğu başkalarını mutlu etmekte ara.

 

3-         İyiliğe iyilikle karşılık ver. Kötülüğe ise iyilikle karşılık ver ki, o kişi yaptığından utansın. Ve bir dost kazan. Eğer kötülüğe kötülükle karşılık verirsen, sende ayni karşılığı görürsün ve bu böylece devam eder. Düşman kazanırsın.Kötülüğün cezalandırılmasını Allaha bırak. Unutma ki o en iyi yargıçtır.

 

4-            Yaşamdaki amacımız; bir hedefe varmaktır. Bu hedefe doğru ilerlerken en

             doğruyu Allahın gösterdiği ilkeler çerçevesinde kendi sağduyun ile bul.

             İyi ve kötünün değerlendirilmesini başkalarının etkisi altında kalmadan yap.

 

5-         Kimseye kötülük etme. Yıkıcı değil yapıcı ol. Herkese kötü yada iyi olsun, tarafsız davran. Nefret kin gibi insanlığı zedeleyici duygulardan arın. Yardımsever ol. Zor durumda olanlara daima yardım elini uzat. Onlara Allaha giden doğru yolu göster.

 

6-         İnancını hiçbir zaman yitirme. Yaşamın boyunca birçok güçlük haksızlık ve başarısızlıkla karşılaşabilirsin. İşte o vakit asla Allaha isyan edip, inancını yitirme.

            Unutma ki Allah kötü günleri, iyi günlerin değeri bilinsin diye verir. Hayatta her şeyi

            Kaybedebilirsin ama asla inancını kaybetme.Allah kullarını asla unutmaz.Yeter ki kalbinde ona karşı bir sevgi ve inanç olsun. İnançsız bir insanın bir bitkiden farkı yoktur.

 

7-                  Çaresiz kaldığın zamanlar, başarısızlığa uğradığın zamanlar düşün, hatalarını değerlendir. Ve bu hatalardan kendine bir ders edin. Asla onları tekrar etme.

 

8-                  İçinde bir sıkıntı, bir boşluk belirdiğinde, Allaha dua et. Dua etmek insanı rahatlatır.

 

9-                  Hangi şartlar altında olursa olsun daima Allah'ı hatırla. Onun seni unuttuğunu asla düşünme. Çünkü o nerede olursan ol sana senden daha yakındır. Ve daima Allaha şükür etmesini bil. Unutma ki daima senden daha aciz ve yardım elini uzatacak birini bekleyen zavallılar vardır. Soluk alıp verdiğin her saniye kutsaldır, değerini bil.

 

10-              Seni yarattığı ve dünyanın tüm nimetlerini sana verdiği için daima Allaha şükret.

 

11-              Dürüst ol. Hangi şartlar altında olursa olsun, yalan söyleme. Çünkü Allah her şeyi görür ve bilir. Yalan söylemekle gerçeği yok edemezsin.

 

12-              Kimseye zarar vermeksizin dilediğince yaşa, gez, eğlen, çalış, sev, sevil, seviş yalnız bütün bunları yaparken sana bu nimetleri sağlayan Allah'ı unutma.

 

13-              Dünyaya bir kez geliriz. Onun için kısacık bu yaşamı elinden geldiğince değerlendir.

Hayatta her şeyi öğren ve sonra bu öğrendiklerini iyi ve kötü diye iki sınıfa ayır.  Sonra yalnızca iyi olanları kendine mal et.

 

14-              İnsanlık için çalış ki; öldükten sonra arkandan “iyi insandı” densin.

 

15-              Geri kalmış düşüncelerden sıyrıl ve ilerleyen zamana ayak uydur. Allah insanlara    düşünme unsuru vermiştir. Bunu kullanarak insanlık için yararlı şeyler yap.

 

16-              Bencil davranma. Unutma ki; olgun ve erdemli kişi kendisine çevresindekilerden daha az değer verebilendir.

 

17-              İnsanlar doğuştan hürdür. Özgürlüğünü hiç bir şeye değişme. Kendin hakkındaki kararları kendin ver. Yabani bir köpek olmak tasmalı bir köpek olmaktan iyidir.

 

18-              Mutluluğu uzaklarda arama. Onu kendi içinde bul. Ufak şeylerden kendine mutluluk payı çıkarmasını bil. Sahip olduklarınla yetin. Aç gözlü olma, sahip olduklarını da kaybedebilirsin.

 

19-              Güzellik bir Allah lütfu, iyilikse fazilettir. Herkes güzel olabilir ama çok az kişi, gerçek anlamı ile iyidir. Hayatın boyunca mutluluğu güzellikte değil, iyilikte ara.

 

20-              Vücut ruhun kılıfıdır. Bir görüntüdür. Kişileri ruh güzelliğine göre değerlendir.

 

21-              Para sadece bir araçtır. Asla para kazanmayı bir amaç haline getirme

 

22-              Bir şeye sahip olmak istiyorsan onu Allahtan iste. Hak etmediğin bir şeyi asla kabul etme. Elde etmek istiyorsan, önce kazanmalısın.

 

23-              Hiç kimse kusursuz değildir. Fakat hatalarımızın telafisi ile daha az kusurlu olabiliriz.

 

24-              Bilerek yada bilmeyerek bir günah işlediğinde, Allahtan af dile. O daima bağışlayandır. Yeter ki hatanın bilincine var ve onu tekrarlama.

 

25-              İnsanları sev. Zengin, fakir, güzel, çirkin, iyi ve kötü insan Allahın yeryüzüne vuran gölgesidir. İnsanları sevmek dolaysı ile Allah'ı sevmektir.

 

26-              Haksızlığa karşı savaş. Boyun eğme.

 

27-              Allahtan başka hiçbir şeyden korkma.

 

28-              Seni sen değil bırak başkaları değerlendirsin. Kendini değerlendirirken asla tarafsız olamazsın.

 

29-              Çalışmak ibadetin yarısıdır. Yaşamak için çalış, çalışmak için yaşama.

 

30-              Allah her yerde var olduğuna göre, ona ihtiyaç duyduğun her an ibadet edebilirsin. Yeter ki içinden gelerek yap.

 

31-       Sahip olamadıklarını unutup, sahip olduklarınla mutlu olmalısın...

Çünkü daima sahip olamadığın bir şeyler vardır.

 

31-              Yanlış çoktur, oysa doğru birdir….

 

32-              Acısız mutluluk, ölümsüz hayat olmaz.Bir anne acı çekmeden anne olmanın mutluluğunu yaşayamaz. Acıyı tanımadan mutluluğun değerini bilemeyiz.

 

33-              Başkalarının da acılarını yüreğinde hissedebilirsen eğer, bu seni olgunlaştırır.

 

34-              Mutluluk yalnızca gözlerinle gördüklerin değildir. Kalbinle gördüklerin sana daimi mutluluğu verir.

 

35-              Kendini başkaları ile kıyaslarken, üstündekilere değil altındakilere bak. Ancak o zaman sana yapılmış olan lütufların değerini anlayabilirsin.

 

36-              Sahip olduğun şeylerin değerini onlara sahipken anlamalısın, kaybettikten sonra değil.

 

37-              Kötülüğü görmeden iyiliğin, Ölümü görmeden hayatın, Hastalanmadan sağlığın,

İhanete uğramadan sevginin değerini bilemezsin.

 

38-              Düşman kazanmak istiyorsan nefret edersin, Düşmanını kazanmak istiyorsan seversin.

 

39-              Kazandıkların için sevinme, kaybettiklerin için de üzülme. Bu dünyada kaybettiklerin,

Öbür dünyada kazandıklarındır.

 

40-              Biz insanlar ruhlarımızın birer gölgesinden ibaretiz. Güneş çıkınca gölgeler kaybolur.

 

41-       Herkes düşündüğünün doğru olduğunu sanır. Oysa doğrunun nerede bitip, yanlışın nerede başladığını yalnızca ALLAH bilir.

 

   
         
   

GERİ DÖN