TASAVVUFTA ÜÇ EVRE VARDIR

   
   

 

1-Allah'a doğru yürümek; yani Allah'a yönelmek ve onun istekleri doğrultusunda yaşamak.

 

2-Allah ile birlikte yürümek; yani Allah'ın senin yönelişine karşı cevap vermesi, kalbine manevi birtakım duygular göndermesi, sana o güne kadar öğrenmediğin güzellikleri öğretmesi ve sana görünen ve görünmeyen mucizelerini göstermesidir.

 

Derler ki; Allah insanlarla konuşur mu ?   Evet konuşur... Olaylar vasıtası ile konuşur.bazen şiddetle istediğiniz bir şeyin mucizevi bir şekilde gerçekleştiğini görürsünüz. İşte bu Allah'ın insanla konuşmasıdır. Ama insanların bir çoğu bunu tesadüf olarak yorumlar. Ama inanın bana bu dünyada tesadüf diye bir şey yoktur.

 

3-Allah'ta yürümek; Ölmeden önce ölmek yani Allah'a kavuşmak, uzun süre özlemini çektiğin o yüce varlığa ulaşmaktır. Tasavvufta bu son aşama ‘’Fenafillah’’ olarak adlandırılır. Bu insan ruhunun Cenab-ı Allah’ın zat-ı şahanelerinde eriyip yok olmasıdır.

 

Semazenler, zikir anında dönerlerken, ruhlarının göğe doğru yükseldiğini hissederler, bu ise üçüncü evrenin provasıdır. Hz.peygamber (s.a.v.) ''ölmeden önce ölünüz...'' buyurmuştur. Bunun anlamı; ahiret yaşamını hissetmek ve bu dünyada ona göre yaşamaktır. Hacca gidenlerin giydiği ihram (beyaz örtü) onların kefenidir. Orada da bir ölüm provası yaparlar.

 

Ahiret hayatını hissetmek bu dünya da doğru bir şekilde yaşamamız için gereklidir. Ama çoğu insan bu gerçeği duymak bile istemez. ''Ölüm'' konusu açıldığı zaman, ''şimdi tatsız konuların sırası mı ?'' diye konuyu kapatırlar. Oysa ölümü sık hatırlamak insana dünya nimetlerinin tutkusundan uzaklaştır, gerçeği gösterir.

 

 

Allah yar ve yoldaşınız olsun.

 

(Akın Örsmen 25.5.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 
   
         
   

GERİ DÖN