SİVRİSİNEK

 

 

Allah-ü Ekber demek, Allah’ın büyüklüğünü anlamak demek değildir.

 

Bugün insanlar Allah-ü Ekber diyerek kafa kol kesmekte, ancak ilkel kabilelerde görülebilecek her türlü vahşiliği yapmaktadırlar.

 

Şu bir gerçek ki Allah, bir sivrisineği hatta onun da üstündeki bir varlığı örnek göstermekten sıkılmaz.  BAKARA SURESİ 26.

 

Neden sivrisinek? …Çünkü doğadaki en zayıf en çelimsiz yaratıklardan biridir sivrisinek…  Gözümüz ile ayaklarını bile zorlukla görürüz. Şimdi size sivrisineği anlatacağım ve o küçücük hali ile ne kadar muazzam bir tasarım harikası olduğunu anlayacaksınız.

 

Sivrisinek, çift kanatlılar (Diptera) takımının Culicidae familyasından kan emici böceklerin ortak adıdır. Ayni grubun içindeki Anofel (Anopheles) ise yaklaşık 400 türü bulunan bir sivrisinek cinsidir. Hepsi kan emicidir fakat sadece Anofel sıtma hastalığının taşıyıcısıdır.

 

Sivrisinek teninize konup iğnesini size soktuğunda hiç acı hissetmezsiniz. Çünkü sivrisineğin iğnesi o kadar incedir ki, ancak teninizdeki bir gözenek kadar delik açar. Tabi ki vücudunuzdaki kanın hava ile teması sırasında trombokinaz enzimi ile pıhtılaşmasından ötürü o delikten dışarı kan çıkması ve sivrisineğin bunu emmesi imkânsızdır. Bu durumda sivrisinek kanınızı emebilmek için iğnesi ile heparin adında kanı sulandıran bir enzim salgılar. İşte sivrisineğin sizi soktuktan sonra hissettiğiniz kaşıntı bu heparin enzimi yüzündendir.

 

Gözle bile zor görülebilen bu yaratıktaki böylesine muhteşem bir tasarımı düşündüğünüz vakit Allah’ın ilminin yüceliğini anlarsınız. İşte o zaman Allah-ü Ekber diyebilirsiniz. Ve sizi sokan, kanınızı emen bir yaratığı eliniz ile ezip öldürürken bile bir kez daha düşünürsünüz. Tabi ki bize zarar veren bir yaratığı yok etmek zorundayız. Fakat biz insanlar bırakın bir sivrisineği, bir insanı bile Allah-ü Ekber diyerek öldürüyoruz ve asla bunları düşünmüyoruz. Çünkü Allah-ü Ekber demek, Allah’ın büyüklüğünü anlamak demek değildir.

 

Şimdi şöyle bir soru sorabilirsiniz, neden Allah bu kadar küçük fakat zararlı bir yaratığı yaratmıştır?

Çünkü sivrisinek, kurbağa ve kertenkele grubunun başlıca besin kaynağıdır. Kurbağa ve kertenkeleler ise leylek türü hayvanların besin kaynağıdır. Bu beslenme zinciri böylece yukarı doğru devam eder ve zincirin en üst halkasında insanlar vardır.

 

 Eğer yaratma gücüne sahip değilseniz…. Yok etme hakkına da sahip olamazsınız…

 

Körle gören, iman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlarla kötülük üretenler bir olmaz. Ne kadar da az düşünüyorsunuz! MÜMİN SURESİ 58.

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 25.7.2016)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 

   
         
   

GERİ DÖN