HIRS

   
   

İlkokulda bir arkadaşım vardı. Zayıf aldığı zaman ağlardı. Fakat işin garibi başkaları iyi aldığı zaman da ağlardı. Hırslıydı… kendi başarısızlığına tahammül edemediği gibi başkalarının başarılarına da  katlanamazdı. Bu arkadaşım ile yıllar sonra karşılaştım. Bir şirkette üst düzey yönetici olarak görev yapıyordu. Onu ondan sonraki görüşümde ise amatem de tedavi olmaktaydı. Beklentisi gerçekleşmemiş, şirket sahibi genel müdürlük görevine ondan daha başarılı birini getirdiği için, bunalıma girmiş, kendini alkole vermiş ve tedavi görmekteydi.

 

İnsanlar vardır, başarısızlığı asla kabullenemez. İnsancıklar vardır, başkalarının başarılarını hazmedemez. Bazılarının sahip oldukları onları rahatsız eder. Bu kıskançlık onları her türlü kötülüğe ve iftiraya sürükler. Bulundukları makama hazmedemeden yükselen insanlar yönettiği kişilere karşı zulüm edici olurlar. Diğer yöneticilerin daha fazla sevilmesi onları çileden çıkartır.

 

Tarih boyunca en çok gıpta edilen lider Atatürk olmuştur. Onun imkânsız denebilecek şartlarda bir ülkeyi inşa etmiş olması, bazı kişi ve çevrelerde hazımsızlık yaratmıştır.Hatta ondan övgü ile bahseden diğer liderler bile onun bu başarısını kıskanmışlardır.

 

Oysa onun başarısının sırrı kendisine inanan insanların korkusunu değil sevgisini kazanmış olmasıdır. Sessizce gelmiş fakat görkemli bir şekilde gitmiştir. Onun kadar uzun sevgi ve minnet ile hatırlanan bir lider daha yoktur. Birçok lider yönettiği toplumlar tarafından yaşarken alkışlanmış ölünce ise yuhalanmıştır. Hitler yaşarken etrafındakiler kendisine adeta tapıyorlardı. Şimdi ise Almanya da Hitler bir utanç kaynağı olarak simgeleşmiştir. Saddam Hüseyin yaşarken toplumu korkusundan ona adeta secde ediyordu. İktidardan düştükten sonra o halk heykelinin üstünde tepindi.

 

Hırslı olmak bir yere kadar insanı yükseltir. Ama fazlası insanı bitirir. Nerede duracağınızı iyi bilmeniz gerekir.

 

Eğer başarısızlığı hazmedemiyor, başkalarının başarılarından rahatsız oluyorsanız ve insanların mutluluğu sizin için mutsuzluk oluyorsa, dikkatli olun. Hırs iki tarafı keskin bir kılıç gibidir. Karşınızdakine zarar verdiği gibi sizi de yaralayabilir.

 

Ey iman sahipleri! Kendi dışınızdakilerden/seviyenizin altındakilerden bir kimseyi sırdaş edinmeyin. Sizi sarpa sardırıp perişan etmekten çekinmezler. Size sıkıntı verecek şeyi pek severler. Ağızlarından nefret ve öfke taşmaktadır. Göğüslerinin saklamakta olduğu ise daha büyüktür. Eğer aklınızı işletirseniz Allah size ayetlerini açık-seçik göstermiştir. Siz öyle kişilersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz. Ve Kitap'ın tümüne inanırsınız. Onlar ise sizinle karşılaştıklarında "İnandık!" derler; başbaşa kaldıklarında size öfkelerinden parmak uçlarını ısırırlar. De ki onlara: "Öfkenizle geberin!" Allah, göğüslerin içindekini çok iyi bilmektedir. Size bir iyilik dokunsa bu onları rahatsız eder. Size bir kötülük dokunsa bununla sevinir, ferahlarlar. Eğer sabreder, sakınır/korunursanız onların tuzakları size hiçbir şekilde zarar veremez. Allah Muhît'tir, yapmakta olduklarını çepeçevre kuşatmıştır. ALİ İMRAN SURESİ (118-120)

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

 

(Akın Örsmen 12.3.2008)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN