FAİZ HARAM MIDIR ?

   
   

 

Faiz kelimesi Türkçemize Arapçadan gelmiş bir kavramdır ve anlamı; işletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan kar, getiri,nema demektir….

 

Peki kuran-ı kerimde geçen riba kelimesi faiz anlamında mıdır ?

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; riba kelimesinin sözlük anlamı; ziyade demektir….

 

Yani kar getiren bir alışverişin, ticaretin yada yatırımın ziyadesi, fazlası anlamındadır….

 

Hz. Peygamberden önce Arabistan'da tefecilik bir meslek haline gelmişti…parası olan bazı zenginler mal veya altınlarını ihtiyacı olanlara verir ve bunun karşılığını ziyadesi ile geri alırlardı… bu meslek giderek çok cazip bir hal almış, insanlar çalışmak yerine kolay para kaynağı olan bu yolu tercih etmişlerdir….

 

Fakat bu durum, paraya ihtiyacı olanların elinde avucunda ne varsa tefecilere kaptırmalarına neden olmuştur….

 

Ey iman sahipleri! Ribayı öyle kat kat katlayarak yemeyin. Allah'tan korkun ki kurtuluşa erebilesiniz. ALİ İMRAN SURESİ 130.

 

Türkiye bir dönem benzeri tefecilik örneğini bankerler ile yaşadı.

Biriktirdiği üç beş kuruşu daha fazla ve kolay kazanabilmek uğruna bankerlere yatıranlar, kazanacakları faiz şöyle dursun, ana paralarını dahi kaybettiler….hatta bu bankerzedelerin içinde intihar edenler bile oldu…..

 

Benzeri durum dolara yüksek faiz veren imar bankasında da yaşanmıştır…insanlar daha fazla kar sağlayabilmek amacıyla yaptıkları yatırımlar bankanın ödeme güçlüğü içine girmesi sonucu hayal kırıklıkları ile sonuçlanmıştır.

 

Yine ayni şekilde, bir zamanlar bankalar ödenmeyen kredi kartı borçlarına  %200 hatta % 300 cezai ve temerrüt faizi uyguluyorlardı....ve bir çok kredi kart mağduru ana parayı bırakın faizi bile ödeyemediler.

 

Bir dönem bankalarda vadeli mevduatlara yüksek faiz uygulaması yapıldı. İnsanlar yastık altında sakladığı paraları daha fazla kazanç uğruna bankalara getirdiler…..hatta kimileri evlerini satıp bedelini bankaya yatırdılar….daha fazla kazanç uğruna….


Ey iman sahipleri, Allah'tan korkun. Ve eğer inanıyorsanız ribadan geri kalanı bırakın.

BAKARA SURESİ 278.

 

Ticarette kar haddi denilen bir şey vardır… yani bir liraya almış olduğunuz bir malı on liraya satamazsınız….satarsanız, kar haddini aşmış olursunuz ve kanunen suçlu duruma düşer, tutuklanırsınız…. Pazarlarda özellikle belediyecilerin yaptığı kontrollerden biri de fiyat etiket kontrolüdür…..

 

İşte ticarette kar haddinin aşılması da ribadır…….yani haksız yere fazladan yapılmış olan kazançtır….

Eski devirlerde para yoktu. İnsanlar genelde mal takası ile alışveriş yaparlardı. Diyelim ki o devirde yaşıyorsunuz..... Bir sürünüz var ve o devirde bir devenin bedeli (rayici) on koyun olsun.... Siz bir deve verip karşılığında otuz koyun alırsanız bu o günün şartlarına göre verdiğinizin karşılığı olandan çok fazlasıdır.... Ve haramdır.....çünkü hakkınız olan değildir.....

Ve ribayı almaları yüzünden oysaki ondan yasaklanmışlardı- ve haksız yollarla insanların mallarını yemeleri yüzünden onların küfre sapanlarına korkunç bir azap hazırladık.

NİSA SURESİ 161.

Faiz para karşılığında para almak olduğu gibi,....para karşılığında ayni zaman da para vermektir.....yani mevduat faizi ile para aldığınız gibi, kredi faizi ile para da verebilirsiniz....

Diyelim ki ev alıyorsunuz; uygun bir ev buldunuz ama yeterli paranız yok..... Üstelik de eviniz yok, kirada oturuyorsunuz.....başınızı sokacak bir eviniz olması için bankadan konut kredisi kullanmanız haram olabilir mi ?

Diyelim ki; emeklisiniz,....çalışacak haliniz yok....emekli ikramiyenizi bir bankaya yatırarak faizi ile emekli maaşınıza bir ek gelir sağlamak istemenizin nesi yanlış olabilir ?

Kötü olan araç (para) değildir.....amaçtır....

Siz para ile daha fazlasını... Çok daha fazlasını kazanmak istiyorsanız....bu yanlıştır.......

Eğer dar anlamda faiz haram derseniz.....bu şeklinde haram olduğu sonucu çıkar.....ve dar mantıklı kişiler, bankaların kötü bir iş yaptığı sonucuna varabilirler (varmaktadırlar)... Oysa bankalar olmasaydı....ekonomi nasıl yürürdü ? Para transferlerinizi nasıl yapabilirdiniz ?

Kuran-ı kerimde bahsi geçen riba; haksız kazanç anlamında kullanılmıştır…..bir çok insan bunu faiz olarak yorumlamış. Ve cahil kesimdeki insanlar, faiz haram, oysa kar payı helal sloganı ile uyutularak, belli bankalara yönlendirilmiştir…..

 

Oysaki kuran-ı kerim’de Allah faiz yada kar payı kelimesi kullanmamıştır…..

Riba denmiştir……yani haksız kazanç….

 

Bu ticaret içinde geçerlidir….bankalara yapılan yatırımlar içinde geçerlidir….

İnsanların % 80 - % 90'ı önce kendi çıkarlarını düşünür... Çok az kişi vardır....kendi çıkarlarından kendi karından önce başkasının karını düşünen.....

Ev satan bir insan, sattığı kişinin bir ev sahibi olacağını, kiradan kurtulacağını ve böylelikle o kişiye iyilik etmiş olacağını düşünmekten çok....birkaç milyar daha fazlaya nasıl satarım düşüncesi içindedir.....

Küçük esnafta böyledir.....sigaraya zam geleceği haberi ile mevcutlar saklanır....benzin istasyonları zam açıklanana kadar kadar benzin satmazlar.....neden ? Çünkü insanların çoğu önce kendini,....kendi kazancını hesaplar......ve ne yazık ki bunların içinde hakkı olandan daha fazlasını kazanmak isteyenler çoğunluktadır....

İnsan bencildir ve fırsatçıdır.....fırsatları değerlendir ve daha fazla kazanmanın yollarını arar....

Çok çarpıcı bir örnek vereyim;.....17 ağustos depreminde bir milyonluk, bir şişe su,.....beş milyona satılmıştı....

Kötü olan araç değildir.....amaçtır.....

Bugün bir bakkal fırından ekmek alıp yasal karını üzerine koyup satıyorsa, banka da mudilerden toplamış olduğu mevduatı üzerine yasal faizini koyarak kredi olarak satmaktadır…..yani bakkalın bankadan yaptığı işin şekli bakımından hiç bir farkı yoktur….

 

Eğer bakkal kar haddinin üstüne çıkıyorsa, ziyade faiz uygulayan banka ile ayni yasağı çiğniyor demektir…..

 

O ribayı yiyenler, şeytanın bir dokunuşla çarptığı kişinin kalkışından başka türlü kalkamazlar. Bu böyledir, çünkü onlar, "Alış-veriş de riba gibidir." demişlerdir. Oysaki Allah, alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır. Kendisine Rabbinden bir öğüt gelip de yaptığından vazgeçenin geçmişi kendisine, işi Allah'a kalmıştır. Yeniden ribaya dönene gelince, böyleleri ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır orada. BAKARA SURESİ 275.

 

Sözün özü; kuran-ı kerimde bildirilen yasaklar hemen her konuda aşırılığa gitmek ile ilgilidir.....

 

Yasaklanan faiz değil,....faiz haddinin dışına çıkmaktır....

 

İşte haram olan budur….

Nefsinin cimriliğinden/doymazlığından korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.
HAŞR SURESİ 9.

 

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN

 

(Akın Örsmen 18.11.2005)

YOL GÖSTERİCİ

www.yolgosterici.com

 

 
   
         
   

GERİ DÖN